Andora – Świstaki i inne zwierzaki

„A świstak siedzi…” i to niejeden! Na górskich łąkach zobaczyć można całe kolonie tych sympatycznych zwierzątek. Co prawda nie zawijają czekolady w sreberka, jak w telewizyjnej reklamie „Milki”, ale wysuwają ciekawie pyszczki z norek i pozwalają się podglądać.

Innym symbolem andorskich Pirenejów jest el rebeco (Rupicapra pirenaica), odmiana górskiej kozicy, jeden z nielicznych gatunków zwierząt, które możemy tam spotkać na wysokości ponad 2000 m n.p.m. W wysokich partiach gór występują też drapieżne ptaki: majestatyczny orzeł królewski i orłosęp, nazywany po hiszpańsku „łamaczem kości” (quebrantahuesos). Na niżej położonych obszarach napotkamy dziki, zające, króliki, wiewiórki, kuropatwy i piękne głuszce, które są obecnie pod całkowitą ochroną. W rzekach zobaczyć można przede wszystkim pstrągi, które stanowią też przysmak andorskiej kuchni. W pobliżu rzek zamieszkują nutrie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w górach Andory występowały licznie wilki i niedźwiedzie, dziś już praktycznie wytępione.

Zależnie od wysokości terenu napotkamy rozmaite gatunki flory. Poniżej 2200 m n.p.m. dominuje sosna czarna, poniżej 2000 m – eksploatowana od niepamiętnych czasów sosna czerwona, na wysokości 1000 – 1500 m głównie drzewa liściaste, takie jak brzoza, dąb, buk lub leszczyna. To dzięki nim jesienią pejzaż gór nabiera tak fantastycznego kolorytu. Mimo trwającego przez wieki intensywnego wyrębu drzew dla potrzeb kuźni, pozostały jeszcze na terenie Księstwa ogromne zalesione obszary, na przykład las La Rabassa (w Sant Julià de Lòria), największy w Andorze. W lasach mnóstwo jest grzybów, wykorzystywanych w lokalnej gastronomii.

Na kolorowych andorskich łąkach występują liczne gatunki krzewów, kwiatów i ziół: rododendron, mirt, jałowiec, goryczka alpejska, poziomka, jaskier, górska margerytka. Rośliną, która stała się symbolem Księstwa, jest la grandalla (Narcissus poeticus), andorska odmiana narcyza.